• امروز چهارشنبه, 02 مهر 1399 - Wed 09 23 2020
 • کتابخانه عمومی شهید پیرزاده باغ آسیا

   

   

   

  کتابخانه شهید پیرزاده باغ آسیا

  اولین کتابخانه روستای باغ آسیا به همت جمعی از طلاب و دانشجویان در سال 1353 در حسینیه باغ آسیا با نام کتابخانه ولیعصر شروع به کار کرد.

  پس از شهادت شهید علی پیرزاده جوان برومند باغ آسیا که اولین شهید شهرستان گناباد بود پدر آن شهید مکانی را در مجاورت حسینیه و مسجد جامع روستا به مساحت 50 متر مربع جهت احداث کتابخانه اختصاص داد که از همان تاریخ کتابخانه به عنوان شهید پیرزاده نامگذاری گردید. این کتابخانه از سال 1359 تا 1380 توسط جهاد سازندگی شهرستان اداره گردید که یکی از فعال ترین کتابخانه های روستایی استان محسوب می شد به همین دلیل در سال 1376 به عنوان کتابخانه نمونه استان خراسان بزرگ معرفی گردید. از سال 1374 تا 1378 به عنوان برترین کتابخانه روستایی شهرستان انتخاب گردید. با توجه به فعالیتهای کتابخانه علاوه بر انجام فعالیتهای کتابداری و امانت کتاب فعالیتهای فرهنگی، شامل برگزار مسابقات، مراسم اعیاد، و جشن های مذهبی،‌ انجام فعالیتهای ورزشی در رشته های فوتبال، شطرنج ، والیبال و برگزاری اردوهای زیارتی سیاحتی دولت وقت، با احداث کتابخانه عمومی شهید پیرزاده در سال 1379 موافقت کرد و در سال 1380 به بهره برداری رسید.

  زمین این کتابخانه 2000 متر مربع بوده که توسط اداره اوقاف شهرستان به امر احداث کتابخانه اختصاص داده شد که تا سال 1384 وزارت ارشاد اسلامی اداره گردید. از آن پس به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار گردید. زیر بنای این  کتابخانه 350 متر شامل سالن های مطالعه مجزا، مخزن کتاب با گنجایش  پانزده هزار جلد، اتاق کودک، بخش نشریات و بخش اینترنت می باشد.  

  مخزن کتابخانه:

  این بخش با موجودی بیش از 13000 جلد کتاب بر اساس رده بندی دیویی و به صورت قفسه باز اداره می شود.

  بخش نشریات:

  تعداد حدود 50 عنوان نشریه در موضوعات مختلف از جمله آشپزی ، کامپیوتر، علمی، کودکان، سیاسی، روانشناسی، زنان، نجوم و ... هرماهه در کتابخانه ارائه می شود. همچنین روزنامه خراسان نیز همه روزه در کتابخانه موجود می باشد.

   

  بخش کودکان:

  این بخش از کتابخانه با موجودی3000 جلد برای استفاده گروه های سنی پیش از دبستان، دانش آموزان دبستانی و راهنمایی می باشد. کتب این مجموعه  با موضوعات مختلف علمی، دانستنی ها، ادبیات، شعر و داستان برای مطالعه دانش آموزان در اوقات فراغت و همچنین کمک به فهم دروس و انجام تکالیف درسی بسیار مفید می باشد.

  بخش کمک درسی:

  در این بخش کتابهای کمک درسی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد موجود می باشد.

  بخش اینترنت :

  کتابخانه از مهر ماه سال 1391 به اینترنت پرسرعت ADSL متصل شده است. مراجعان  و بویژه دانش آموزان و دانشجویان عزیر می توانند برای انجام تحقیقات خود از رایانه های این مجموعه استفاده کنند. امکان پرینت و اسکن نیز برای مراجعین موجود است.

  تجهیزات نرم افزاری کتابخانه

   کتابخانه مجهز به دو سیستم نرم افزاری تخصصی  می باشد.

  1-نرم افزار آنلاین  سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور) سامان(  با آدرس اینترنتی  www.samanpl.ir 

   

  -2نرم افزار آنلاین نمایه نشریاتکه شامل متن مقالات ، نقد آثار و گفتگوهای مندرج در نشریات منتشر شده در کشور می باشد

  شرایط عضویت :1-  تکمیل برگ درخواست عضویت2-  ارائه یک قطعه عکس جهت اسکن3- پرداخت حق عضویت سا لانه به مبلغ 25000 ریال .ضمنا دانش آموزان و دانشجویان می توانند با ارائه معرفی نامه  از مدرسه یا دانشگاه محل تحصیل خود از 50 درصد تخفیف استفاده کنند. بازنشستگان محترم دولت ، افراد تحت تکفل کمیته امداد امام خمینی ، ایثارگران و خانواده های معزز شهدا با ارائه معرفی نامه از نهاد متبوع می توانند رایگان عضو کتابخانه شوند.

  آدرس وبلاگ کتابخانهwww.shahidpirzadelibrary.blogfa.com:

  آدرس کتابخانه: باغ آسیا، میدان ولیعصر ،خیابان ولیعصر، جنب دبستان حمزه

  شماره تلفن کتابخانه:051-57288072   

   

   

   

  اضافه کردن نظر


  کد امنیتی
  تازه کردن