• امروز دوشنبه, 05 فروردين 1398 - Mon 03 25 2019
 • جشنواره کتابخوانی رضوی در گناباد (22)

   

  کاروان سفیران کتاب کتابخانه های عمومی شهرستان گناباد در روزهای پایانی جشنواره کتابخوانی رضوی در سیزدهمین سالگرد ارتحال علامه بهلول در مرقد این عالم مجاهد مستقر شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گناباد،کاروان سفیران کتاب کتابخانه های عمومی شهرستان گناباد، درسیزدهمین سالگرد ارتحال علامه مجاهد بهلول گنابادی که با حضورآیت الله علم الهدی، نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی ، برگزار گردید، شرکت و به اجرای برنامه های فرهنگی و مسابقه جشنواره رضوی در بین خیل عظیم جمعیت شرکت کننده  پرداختند.

  رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گناباد بیان داشت: با هماهنگی های قبلی با اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان گناباد، همکاران کتابخانه های عمومی شهید ابدی شهری،شهید مطهری و ملامحمد جعفر طبیب بیلندی به عنوان عوامل اجرایی مجوز ورود به برنامه را گرفتند و با مستقر شدن در محل مرقد علامه بهلول، برنامه ی قصه گویی، معرفی کتاب، مسابقات نقاشی با موضوعیت جشنواره رضوی و برگزاری نمایشگاه کتاب "اعجوبه قرن، علامه بهلول گنابادی" را برگزار کردند

  آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: برگزاری مراسم برای بهلول فقط یک یادبود نیست، بلکه این مراسم نمادی برای مجاهدت و انقلاب‌گری است. 

  وی در مورد شخصیت بهلول نیز اظهار داشت: بهلول نماد انقلاب‌گری و زهد بود، زهد و وارستگی ویباعث شده بود ، بهتر بتواند در راستای مبارزه با رضاخان قرار گیرد.

  گفتنی است علامه بهلول از عارفان و فقهای به‌نام ایرانی است و نام این فقیه با واقعهٔ مسجد گوهرشاد پیوند خورده است. از او به عنوان  اعجوبه قرن یاد می‌کنند. حضرت آیت الله خامنه ای در مورد ایشان فرمودند: «این بنده صالح و مجاهد و پرهیزگار که عمر طولانی و پرماجرای خود را یکسره با مجاهدت و تلاش گذرانیده، یکی از شگفتیهای روزگار بود. » وی علاوه بر تسلط بر ادبیات عرب و تاریخ انبیاء، اشعار نغز و طنز نیز می‌سرود و گفته می‌شود ۲۰۰ هزار بیت سروده و ۵۰ هزار بیت نیز از شاعران دیگر حفظ بوده‌است. علاوه بر این در زمان حیاتش، شاهدی زنده از تاریخ صدساله ایران بود. وی کتاب و سروده های زیبایی از خود به یادگار گذاشته است.

  محمدتقی بهلول سرانجام در روز جمعه ۷ مرداد ماه ۱۳۸۴ پس از ۱۰۵ سال زندگی، درگذشت و پیکر او بعد از تشییع در تهران، مشهد و تربت حیدریه در روز ۱۲ مرداد در گناباد دفن شد. اکنون آرامگاهوی که در ورودی شهر گناباد قرار دارد، پذیرای بسیاری از اهالی علم و ادب است.

  اضافه کردن نظر


  کد امنیتی
  تازه کردن