• امروز دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 - Mon 05 20 2019
 • اجرای برنامه فرهنگی به مناسبت روز فردوسی توسط کتابخانه شهید مطهری و امام جعفر صادق (ع)

  به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی گناباد به مناسبت فرارسیدن 25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت حکیم سخن، ابوالقاسم فردوسی مراسمی با همکاری مدارس شهید مقیمی و حضرت معصومه(س) برگزار شد.

  مدرسه شهید مقیمی با دعوت از مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری و با برنامه­ریزی از قبل صورت گرفته مراسم بزرگداشتی به این مناسبت در محل مدرسه برگزار نمودند. سخنرانی مسئول کتابخانه در باب اندیشه ها و ارزشهای کتاب عظیم شاهنامه باعث علاقه مندی دانش آموزان شده بود؛ در ادامه کلیپی مرتبط با موضوع پخش گردید. پرسش و پاسخ پیرامون شاهنامه و اندیشه های فردوسی از دیگر برنامه های اجرا شده بود که مسئول کتابخانه به آنها البته با زبانی متناسب با دانش آموزان پاسخ گفت. در ادامه گروهی از دانش آموزان داستانی از این اثر ارزشمند را به صورت نمایش اجرا کردند. در پایان هم از مباحث مطرح شده سوالاتی طرح و به هفت نفر از دانش آموزانی که پاسخ صحیح دادند هدایایی به رسم یادبود از طرف کتابخانه اهدا گردید. تقدیر مدیریت و معلمان مدرسه و رضایت بسیار زیاد آنان و همچنین دانش آموزان بابت برگزاری این مراسم، وصف ناشدنی بود.

  برنامه دیگری به همین مناسبت با همکاری و حضور دانش آموزان مقطع متوسطه مدرسه حضرت معصومه(س) در محل کتابخانه برگزار گردید. با دعوت کتابخانه از این مدرسه و البته استقبال بی نظیر دانش آموزان و علاقه مندی آنها به تشریح و تفسیر داستانهای شاهنامه، مراسمی در حدود 2 ساعت در محل کتابخانه برگزار گردید. در این مراسم مسئول کتابخانه چند داستان از شاهنامه را تحلیل و پیرامون شرایط و دلایل شکل گیری شاهنامه و شروع نهضت شاهنامه سرایی در ایران توضیحاتی داد که استقبال و علاقه مندی دانش آموزان را در پی داشت. در پایان نیز به سه نفر به رسم یادبود جوایزی اهدا گردید.

  بازدید دانش آموزان و مراجعه کنندگان از نمایشگاه کتاب های «شاهنامه فردوسی» و معرفی این کتاب گرانسنگ نیز از دیگر برنامه های این روز بود.

  صغیر مسئول کتابخانه بیان داشت؛ پاسداشت و معرفی بزرگان و مفاخر این مرز و بوم به ویژه اندیشه ورانی که با قلم سحرانگیز خود علاوه بر خلق آثار فاخر و ارزشمند، اقداماتی انجام داده اند که جز با سلاح قلم و همراهی اندیشه و البته نبوغ فکری به سرانجام نمی رسید؛ باید جزء اولویت های کتابخانه های عمومی باشد.

  مسئول کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) همیچنین با حضور در مدرسه معلم باشی نشست کتابخوان ویژه با موضوع "شاهنامه و فردوسی" برگزار کرد.

  اسماعیلی عنوان کرد: در این نشست که با حضور دانش آموزان پایه های ششم و پنجم مدرسه در سالن اجتماعات مدرسه برگزار گردید، در ابتدا سرکار خانم نقوی معلم پایه ششم درمورد فردوسی و شاهنامه برای دانش آموزان صحبت کردند. در ادامه پنج دانش آموز کتابهای زیر را معرفی و قسمتی از کتاب را به صورتی زیبا نقالی کردند.

  "
  قصه های شاهنامه :بیژن و منیژه" بازنویسی محمدحسن شیرازی/ ارایه توسط نرگس صادقیان (دانش آموز و عضو کتابخانه)

  "
  قصه های شاهنامه: رستم و سهراب"بازنویسی محمد حسن شیرازی/ ارایه توسط ندا وصالی(دانش آموز و عضو کتابخانه)

  "
  قصه های شاهنامه: داستان سیاوش" بازنویسی محمد حسن شیرازی/ ارایه توسط مبینا نقوی مقدم(دانش آموز و عضو کتابخانه)

  "
  قصه های شاهنامه: نبرد رستم و برزو" بازنویسی محمدحسین کیانپور/ ارایه توسط زینب لالوی(دانش آموز و عضو کتابخانه)

  "
  قصه های شاهنامه: ضحاک و کاوه آهنگر"بازنویسی محمد حسن شیرازی/ ارایه توسط ملیکا عابدری پور (دانش آموز و عضو کتابخانه)

  ضمناً در این نشست نمایشگاهی از کتاب شاهنامه و بازنویسی های این اثر برای نوجوانان برای دانش آموز ارائه شد و در پایان از دانش آموزان با اهدا جوایز و لوح، تقدیر شد

  20180516_110848.jpgÛ²Û°Û±Û¸-Û°Ûµ-Û±Û¶_Û²Û±.Û²Û¸.Û°Û°.jpg 

  اضافه کردن نظر


  کد امنیتی
  تازه کردن